Psie sporty cz.2

Cześć!
Była część 1 o psich sportach, to teraz czas na pozostałe :)

Treibball

Treibball to sport, który powstał w Niemczech w 2003 roku, czyli niedawno. Pierwsze zawody odbyły się w 2008 roku. Ten sport przypomina pasienie- z tą różnicą, że zamiast owiec psy pasą piłki :). Zadaniem psa jest zapasienie ośmiu piłek do bramki, piłki na początku ułożone są w trójkąt. Pies ma przetoczyć wszystkie piłki do bramki w czasie do 15 minut. W tym czasie przewodnik ma wyznaczone miejsce, z którego wydaje psu komendy. Może on używać komend optycznych, słownych, czy też gwizdka.
Sport ten pokazuje świetną więź przewodnika z psem, ich wzajemne porozumiewanie się. Jest też dobrym sposobem na zaspokojenie potrzeb psów pasących.
W Polsce zaczynają pojawiać się seminaria Treibball'u.
Piłki można kupić m.in. tutaj
Myślę,że ten sport będzie się coraz bardziej rozwijał, chociażby z powodu większego zainteresowania psami takimi jak border collie. Ale tak naprawdę ten sport może być dla każdego psa, nie musimy od razu startować w zawodach a dzięki współpracy polepszymy swoją więź z psem!
Dummy

Jest to sztuczny aport, zwykle wałek o wadze 0,5kg. Służy on do przynoszenia przez psy w terenie zbliżonym do łowieckiego. Stworzony jest głównie dla retrieverów, pozwala na doskonalenie wrodzonych cech aportowania. Ten sport uczy też współpracy z człowiekiem,udoskonalamy posłuszeństwo psiaka. W Polsce organizowane są także zawody dummy, jednak mogą wziąć w nich udział jedynie psy z grupy retrieverów. 
Szkoda,że u mnie w pobliżu nie ma szkółki, która prowadzi zajęcia z dummy. Myślę, że Emet jest stworzony do takiej pracy! Ale przecież sami też możemy aportować ;)

Bikejoring

Sport zaprzęgowy- jeden lub dwa psy ciągną rower połączone z nim liną z amortyzatorem. Trasa mieści się w granicach 4-10 km. Jeśli chodzi o wymagania : osoba startująca z psami musi mieć ukończone 15 lat, natomiast pies musi być zdrowy i ważyć conajmniej 12 kg. W Polsce bikejoring jest już oficjalną dyscypliną sportu podlegającą pod Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów. Najszybsze i często widywane w tym sporcie psy to greystery (mieszanki wyżłów i greyhoundów).

Frisbee

Jakby krótko opisać- człowiek rzuca dyskiem, a pies go łapie :). 
Jest to sport bardzo różnorodny i u nas popularny.
Wyróżnia się kilka dyscyplin tego sportu na zawodach, w których można startować. Są to m.in.:
~Longdistance - polega na wykonaniu jak najdłuższego rzutu i złapaniu dysku przez psa
~Freestyle- najbardziej widowiskowy, może przypominać taniec z psem. Polega na wykonaniu układu z podłożoną muzyką, złożonego z różnych technik rzutów, tym samym różnych technik łapania dysków przez psa. Podzielony na  3 stopnie zaawansowania. 

Ten sport to ogromna frajda dla psa i właściciela. Jak już pies jest nakręcony na dyski- nic innego w tym momencie się nie liczy :) 


A że my lubimy próbować nowych rzeczy, to i dyskami czasami sobie rzucamy :) 
Jutro idziemy z koleżanką Zafirą do lasu, jeśli zdążę to pojawi się post, w którym też o naszym targecie, zmienionym, nie na rękę- ale to wszystko opowiem :).
Papa Share:

2 komentarze:

 1. ta pierwsza dyscyplina jest ciekawa ale raczej nie dla mojego labradora :D
  natomiast dummy zaczęłyśmy trenować i zapowiada się super!! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widać, że jesteś zafascynowana psiakami i wszystkim z tym związanym, super!:) Mój psiak ma już 15 lat i w sumie ma czasami problemy z podniesieniem się, o takich zabawach nie ma mowy :/

  U mnie nowy wpis!
  Zapraszam do komentowania i obserwowania. :)

  soszii.blogspot.com ♥

  OdpowiedzUsuń

Archiwum