6 przemyśleń na 6 lat Emeta

Tak tak, dobrze czytacie! Moje małe cielątko, mój mały szczeniaczek kończy dzisiaj 6 lat. I wbrew temu, co mówili mi znajomi/rodzina/obcy ludzie, Emet nie czuje się jeszcze dziadkiem, nie pragnie przejść na emeryturę i ciągle stawia mi nowe wyzwania. Jest chorowitym psem, do tego lękliwym i oczywiste, że to wszystko negatywnie wpływa na jego organizm. Robię wszystko, żeby jak najdłużej żył w zdrowiu. Cieszę się, że cały czas możemy uczyć się od siebie ważnych rzeczy. Oto kilka spraw, które wpadły mi do głowy podczas naszej wspólnej drogi i które polecam jako czynniki wpływające na wspólne szczęście (brzmi jak przepis na szczęśliwe małżeństwo :P).
_DSC5924
1) Zacznij od siebie
Zanim będziesz analizować błędy psa pod kątem wad jego charakteru czy nabytych cech, szukać przyczyn jego złego zachowania, wdrażać szczegółowy plan naprawczy, nakładać na niego każdego dnia presję, aby mieć pieska rozumiejącego wszystko i reagującego natychmiast na Twoje prośby – mówię Ci – zacznij od siebie. Poważnie. Przemyśl, jakie popełniasz błędy. Zastanów się, jakie emocje towarzyszom Tobie kiedy znajdujecie się w kryzysowej sytuacji albo nawet podczas codziennych ćwiczeń i spacerów. Czy to, co chcesz osiągnąć to nie zbyt ambitne plany. Czy w ogóle problemy, które widzisz są do zwalczenia w czasie kilku tygodni, czy może należałoby skupić się na porządnym przepracowaniu podstaw? Ile dajesz od siebie? Tylko wtedy, gdy jesteś w stanie wymagać OD SIEBIE i pracować NAD SOBĄ, możesz wymagać czegoś od swojego psa.

2) Żyj chwilą
Nie wybiegaj w przyszłość. Ucz się tego od psa. Chcesz wystartować w zawodach za pół roku? Zacznij od codziennych ćwiczeń, krok po kroku planując treningi. Chcesz aby Twój pies miał bezbłędne przywołanie? Zacznij od dzisiejszego spaceru, gdzie okażesz psu 100% swojej uwagi i wyłapiesz każdy moment, w którym będzie starał się okazać Tobie zaufanie. Nie ujrzysz tego będąc wpatrzonym w telefon. Niech w Twojej głowie będzie tylko taki obraz : pies, Ty, piękna okolica.

3) Daj żyć
Każdy pies potrzebuje odpoczynku od czegokolwiek. Od Ciebie także. Znam psy, które śledzą każdy krok właściciela. I wiesz co? One też tego pragną, gdy mają tej wolności za mało. Daj psu być psem chociaż chwilę. 
_DSC5949
4) Dbaj i zapobiegaj
Spacery, dobre jedzenie, dbanie o zaspokojenie potrzeb fizycznych (wybieganie, eksploracja terenu) i psychicznych (praca/zasady/szkolenie)- to podstawa. A profilaktyka? Odpowiedz sobie na pytanie, czy robisz wszystko żeby wspomóc psa- jego organizm. Czy wymagania, które mu stawiasz pokrywają się z zapewnieniem mu odpowiedniego zaplecza. Mam na myśli odpowiednią ilość składników odżywczych, przygotowanie układu ruchu i regenerację (odpoczynek, masaże). Uważam, że jeśli możemy jakkolwiek pomóc psu- warto to robić. Dobrze przygotowany organizm to mniejsze ryzyko urazów i sprawniejsze przechodzenie ewentualnych chorób.
(O przygotowaniu i regeneracji będę pisać więcej).
_DSC5902
5) Buduj zaufanie
Nie oszukuj, okazuj wsparcie, reaguj na potrzeby, pomagaj kiedy trzeba (a kiedy nie, punkt 3). Znajdź zajęcie, które przynosi Wam wspólną przyjemność. Każdy człowiek jak i pies ma różne preferencje i predyspozycje. Spędzany razem czas to najlepsza baza dla Waszej relacji, nie zmarnuj tego.

6) Zaakceptuj
Pamiętaj, że pies ma być przede wszystkim Przyjacielem. Nie maszynką do zdobywania podium na każdych zawodach i pokazywania miliona sztuczek w filmach. Zaakceptuj wady, pracuj nad nimi, ale ciesz się z tego jaki jest i że jest Twój. Sprawisz, że będzie miał dla kogo merdać ogonkiem każdego dnia 🐕.
_DSC5866

Żyj długo i w zdrowiu mój mały Wielki Bohaterze ❤

Share:

18 komentarzy:

 1. Wszystkiego najlepszego dla Emeta! <3 :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Całkiem ciekawy i refleksyjny post :) Wszystkiego najlepszego Emet! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. 100 lat dla Emeta! Zdrówka i masy pysznych smaczków :*
  Mój Leoś ma już prawie 13 lat :) I trzyma się naprawdę nieźle. Oby chłopaki byli z nami jak najdłużej.

  OdpowiedzUsuń
 4. 1. i 2. piękne ale wszystkie niezbędne.
  Wszystkiego najlepszego dla Was obojga! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetnie napisane, sto lat Emet! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Troszkę się spóźniłam, ale życzę wszystkiego najlepszego dla Emeta. Dużo zdrowia, radosnych zabaw i wielu kolejnych, wspólnie spędzonych lat :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękny post, bardzo wartościowy. O tym, co zostało tutaj wspomniane, powinno się pamiętać, to nie tylko przemyślenia i refleksje... to coś bardziej słusznego :)

  Wszystkiego psiego <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Dużo wspólnej miłości i porozumienia na 6 lat Emeta :) Czytając Twoje przemyślenia kiwałam głową ze zrozumieniem - mam podobne obserwacje, psy uczą chwytania chwil, akceptacji i...pracy nad sobą.

  Kolejnych wspaniałych lat razem! <3

  OdpowiedzUsuń
 9. A wpis z kolei mnie zmotywował do kilku refleksji i przemyśleń. Dziękuję i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wszystkiego najlepsiejszego dla Emeta! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. W 100% się z Tobą zgadzam. Psy potrafią wiele nauczyć, trzeba tylko umieć obserwować i wyciągać wnioski, a efekty będą zdumiewające. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Spóźnione wszystkiego najlepszego! Nie moge uwierzyć, że on ma już 6 lat :o Kentucky za niedlugo będzie miec już 7, jak ten czas szybko leci :/

  OdpowiedzUsuń
 13. Powiem szczerze, że od pasa można się naprawdę wiele nauczyć. Jestem wdzięczna mojemu Benkowi za wniesiona radość w moje życie ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Spóźnione wszystkiego najlepszego ;) ! Czas leci nawet nie wiemy kiedy, jednak każdy dzień z psem jest dla nas wyjątkowy.

  OdpowiedzUsuń
 15. A jakiej karmy używasz dla pieska? Też akurat adoptowaliśmy psa ale jest bardzo osowiały i ogólnie nieskory do życia. Dzwoniłam do weterynarza i stwierdził, że karma jest nieodpowiednia. Znajoma mi poleciła https://royalcanin.pl/ i tak się zastanawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo podoba mi się, że traktujesz swojego psa jak przyjaciela. Mieszkam pod miastem i jak widzę biedne psy na łańcuchach.. Jesteś wzorem do naśladowania w tej kwestii. Również spóźnione "wszystkiego najlepszego!"

  OdpowiedzUsuń

Archiwum